Vēsture

bilde1

Alus darītava „ILGEZEEM” savu bagāto vēsturi sāk skaitīt no tālā 1863. gada, kad Rīgas apkārtnē Hilgezeem tika dibināta pirmā alus darītava „ILGEZEEM”. Tolaik bija vērojams alus ražošanas bums.
Un jau 1870. gadā pretim rūpnīcai „ILGEZEEM” tika atvērta alus darītava „Tanheizers”. Šīs alus darītavas nosaukums nebija nejaušs, tieši tolaik Rīgā atpūtās izcilais vācu komponists Rihards Vāgners, kurš bija autors operai „Tanheizers” (1845) Tāpēc rīdzinieki saskatīja acīmredzamu alus darītavas nosaukuma saistību ar leģendāro komponistu.

19. gadsimta beigās alus darītavu skaits strauji auga, un 1913. gadā tās visas apvienojās akciju sabiedrībā.
Šajā laika periodā rūpnīca „ILGEZEEM” izgatavoja iesalu arī citu alus darītavu, kuras ražoja gaišo alu „Pilzenes”, vajadzībām.

Laika periodā no 1915. līdz 1916. gadam lielākā daļa alus darītavu tika izdemolētas un bija spiestas pārtraukt savu darbu. Šāds liktenis piemeklēja arī mūsu rūpnīcu „ILGEZEEM”, kuras pagrabi bija daļēji sagrauti, vārīšanas ceha iekārtas – demontētas. 1915. gadā abas alus darītavas slēdza un ražošanas iekārtas izveda uz Krieviju.
30-tajos gados alus darītavu „ILGEZEEM” un „Tanhaizers” nacionalizēja, un laika periodā no 1938. līdz 1939. gadam notika pilnīga rekonstrukcija.

Atjaunotās rūpnīcas „ILGEZEEM” darbības uzplaukums sākās pēc 2. pasaules kara, pieauga alus un bezalkoholisko dzērienu ražošanas apjomi, tika palielinātas rūpnīcas ražošanas jaudas, izstrādātas un ieviestas ražošanā tādas pazīstamas alus šķirnes kā “Iļģuciema tumšais” alus un “Dižalus”.

Milzīgu popularitāti un atzinību iedzīvotāju vidū bija iemantojuši arī bezalkoholiskie dzērieni, kas bija gatavoti no pašu ražota iesala – „Veselība” un „Iesala”. Šajā laikā sākās iesala ekstrakta ražošana. Liela uzmanība tika veltīta dažādu zinātnes un tehnisko darbu izstrādei un ražošanas attīstības darbam. Rūpnīcas darbinieki ar saviem izgudrojumiem vairākkārtīgi piedalījās Tautsaimniecības sasniegumu izstādē (ВДНХ) Maskavā un ieguva atzinību un apbalvojumus.
Lielu popularitāti Krievijā, Moldāvijā, Ukrainā un Kazahstānā rūpnīca „ILGEZEEM” ieguva 60-tajos gados, kad, sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas speciālistiem tika radīta Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā pirmā eksperimentālā vertikālā iesalnīca. Rūpnīcas jauda tolaik bija pārsteidzoša un ļāva saražot 1,5 tūkstošus tonnu gadā, 1,3 miljonu litru alus gadā, 400 tūkstošu litru bezalkoholisko dzērienu un 750 tonnas iesala ekstrakta. 60-tajos – 90-tajos gados rūpnīca ražoja plaši pazīstamās alus šķirnes; „Dižalus tumšais” un „Martas”. Pelnīti – vislabākās Rīgā! Tādējādi – bezalkoholisko dzērienu patēriņa tirgū atgriezās Latvijas iedzīvotāju iecienītais „Iļģuciema kvass” un dzēriens „Veselība”. 2007. gadā uzņēmums atguva savu vēsturisko nosaukumu – SIA „ILGEZEEM”.

2013. gadā alus darītava „ILGEZEEM” atzīmēja savu 150 gadu jubileju.

Laika gaitā sortimentā tiek iekļauti arī jauni produkti.